Kaukaz Centrum

WschódCentrum.pl to jedyne miejsce w Internecie gdzie dostępne są wszystkie najlepsze, starannie wyselekcjonowane oferty wycieczek na Kaukaz, do państw byłego ZSSR i innych leżących na styku Europy i Azji. Turystyką zajmujemy się zawodowo od 2011 roku. W obrębie naszych zainteresowań są wszystkie fascynujące i piękne miejsca, które zaczynają się tuż za polską wschodnią granicą. Magiczne, unikalne, nieodkryte, nieznane turystycznie, często bezlitośnie dotknięte historią. Oferujemy autorskie programy oraz wycieczki zaprzyjaźnionych i renomowanych polskich oraz gruzińskich biur podróży. 

DAGESTAN-AZERBEJDŻAN

Wycieczka objazdowa, 15 dni, od 2470 USD. Dagestan – Azerbejdżan – „Terra Incognita”. Dagestan to prawdziwa wieża Babel, nigdzie na świecie na tak małym obszarze nie mieszka tyle narodowości mówiących różnymi językami. To najbardziej kaukaski region Kaukazu, jeszcze nie skomercjalizowany przez napływ turystów. To  najbardziej żywy folklor i obyczaje. Nazwa Dagestan oznacza "Kraina Gór", która ciągnie się aż do Azerbejdżanu – kraju położonego we wschodniej części Zakaukazia na skrzyżowaniu  Europy i Azji, krainy spotkań i kontrastów - na stosunkowo niedużej powierzchni  kraju mieści się 9 stref klimatycznych, w ciągu kilku godzin można z położonego nad Morzem Kaspijskim Baku dojechać do subtropikalnych lasów lub ośnieżonych szczytów Wielkiego Kaukazu. To miejsce gdzie Zachód spotyka się ze Wschodem, a Wschód z Zachodem wzajemnie się przenikając, kraj wielu kultur i narodów, bogatej historii. Azerbejdżan posiada wielką różnorodność flory i fauny oraz odkrywa przed oczami całą gamę najrozmaitszych krajobrazów. Daj się zabrać tam, gdzie nikt nie jeździ, gdzie będziesz czu się naprawdę wyjątkowo…



CENY I TERMINY


Liczba dni: 15

Terminy: na życzenie

Cena: 2470 USD

 

ŚWIADCZENIA


Cena obejmuje: noclegi w obiektach 4* lub 3*, transport na całej trasie minibusami lub terenowymi UAZ’ami, codzienne śniadania i obiadokolacje, alkohol do każdej kolacji na terenie Azerbejdżanu, jedna specjalna kolacja w Baku, polskojęzyczny przewodnik podczas całej imprezy, ubezpieczenie podróżne

 

Cena nie obejmuje: kosztów przelotów od 3030 PLN, kosztów nadbagażu, wydatków osobistych, napiwków,opłat wstępu do miejsc zwiedzanych – ok. 110 PLN podczas całej imprezy, opłat za fotografowanie w miejscach odwiedzanych

 

Uwagi:

Minimalna liczba uczestników – 8 osób, dopłata do pokoju jednoosobowego 1210 USD, wymagana ważność paszportu minimum 6 miesięcy od daty zakończenia imprezy, Wymagane wizy: Rosyjska i Azerbejdżańska.


PROGRAM

 

1 dzień, Warszawa - Dagestan - Spotkanie na lotnisku im. Chopina w Warszawie i wylot przed południem. Przylot do Machaczkały w nocy, transfer do hotelu na nocleg. 

2 dzień, Machaczkała - Gunib - Po sytym kaukaskim śniadaniu przejazd do aułu Gunib. Po drodze miniemykanion rzeki Sułak - przypomina kanion Kolorado, ale przewyższa jego głębokością. W najgłębszym miejscu kanion mierzy 1920 m. Zobaczymy także górę Achulgo - znajdował się słynny auł Achulgo. W czasie wielkiego powstania górali na północnym Kaukazie w XIX w. tu miał siedzibę najsłynniejszy wódz powstania Szamil. W 1839 r. wojska rosyjskie obległy Achulgo. Auł został zdobyty po wyjątkowo zaciętej obronie. Mimo zdecydowanej przewagi wojska rosyjskie oblegały Achulgo ponad 2 miesiące i zdobyły go za cenę wielkich strat. Na naszej trasie znajdują się także wodospady przy  Chunzach. Po południu dotrzemy do Wąwozu Karadach. Charakteryzuje się bardzo stromymi i wysokimi ścianami - osiąga głębokość prawie 400 metrów, przy czym miejscami jest szeroki na trochęwięcej niż dwa metry. Miejscowa ludność nazywa go również "Ciemny Wąwóz", bowiem idąc po jego dnie w wielu miejscach nad głową nie widać nieba. Kolacja i nocleg w Gunib.

3 dzień, Gunib - Od rana zwiedzanie Gunibu i okolic. W Dagestanie mówi się ze kto nie widział Gunibu ten nie widział Dagestanu. To wioska położona trudno dostępnym płaskowyżu, otoczona ze wszystkich stron kilkuset metrowymi przepaściami. Piękne panoramy okolic można podziwiać z murów twierdzy, wzniesionej przez Rosjan. Dzięki odizolowaniu poprzez strome skarpy dookoła, występuje tu wiele endemicznych gatunków roślin. Ciekawostką jest także auł Goor – położony kawałek poniżej Gunibu, na półce skalnej między przepaściami. Kolacja i nocleg w Gunib.

4 dzień, Gunib – Kubaczi - Derbent - Ostatnie śniadanie w Gunib i ruszamy w kierunku Kubaczi. Po drodze Czoch -jeden z najstarszych aułów w Dagestanie. Znajduje się tam dom-muzeum najsłynniejszego dagestańskiego malarza Chalil-Beka Musajasula. W planie zwiedzanie słynnego aułu Kubaczi - położony wśród malowniczych grani górskich. Zachowało się tu wiele starych kamiennych domów. Rzemieślnicy Kubaczi słyną na całym Kaukazie ze swoichsrebrnych wyrobów jubilerskich. Można zwiedzić wiele domowych warsztatów, produkujących kindżały, szable, zastawy stołowe, bransoletki, kolczyki. Niektóre z nich wyglądają jak muzea. Następnie przejazd do Derbentu.W związku z tegorocznymi remontami dróg, w zależności od godziny przyjazdu, będzie lub nie będzie możliwość (fakultatywnie) skosztowania lokalnych win i koniaków lub/i obejrzenie występu folklorystycznej formacji tanecznej„Lezginka”. Kolacja i nocleg w Derbencie. 

5 dzień, Derbent –Qusar - Xacmaz - Zwiedzanie Derbentu najstarszego i zdecydowanie najbardziej bogatego w zabytki miasta północnego Kaukazu. Historia miasta liczy ponad 2000 lat. Miejsce w którym leży, gdzie góry Kaukazu podchodzą najbliżej Morza Kaspijskiego miało przez stulecia strategiczne znaczenie. Za czasów Sasanidów w VI w. n.e. wzniesiono ogromne mury, które broniły przed najazdami koczowniczych plemion. Ciągnęły się one na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów. Nazwa miasta oznacza "Żelazne Wrota" gdyż jego umocnienia uważane były za „nie do zdobycia”. Mieści się tu twierdza Naryn Kała oraz meczet Dżuma z VIII w. - najstarszy meczet na Kaukazie i jeden z najstarszych na świecie. Po zwiedzaniu miasta przejazd do Azerbejdżanu, do miejscowości Qusar gdzie czeka nas kolacja z regionalną kuchnią.Nocleg w Xacmaz lub w okolicy Quby.

6 dzień, Xacmaz - osada Xınalıq–Xacmaz - Przejazd terenowymi UAZ’ami do słynnej osady Xınalıq, najwyżej położonej miejscowości na Kaukazie (2500 m!). Wiedzie tam górska krętadroga, bez wątpienia jedna z najbardziej  widokowych dróg w całym Azerbejdżanie. Owiany legendą, położony na wierzchołku góry Xınalıq z widniejącym nad nim pokrytym śniegiem trójkątnym szczytem TufanDağ, w dobrą pogodę  wyłania się niczym obraz przeniesiony z innej epoki. Zbudowane z szarego kamienia i przylepione jeden do drugiego dziesiątki domów, jakby wrośniętych w skłon góry swą zabudową, przypominają wioski w Tybecie. Klimat jest tu surowy – w okolicy wioski zbocza gór porastają jedynie wysokogórskie formacje trawiaste. Przez całe stulecia Xınalıq był bardzo trudno dostępny, a i dziś niełatwo do niego dotrzeć. To sprawiło, że aura tajemniczości trwa niezmiennie do dziś. Język jego mieszkańców jest unikatem w skali światowej i posiada 77 liter…Wieczorem powrót do Quby lub Xacmaz. Kolacja z regionalna kuchnia i nocleg.

7 dzień, Quba - Laza - Krasnaja Słoboda - Baku - Kolejny dzień penetrowania górskich szlaków terenowymi UAZ’ami – dziś ruszamy do górskiej wioski Laza. Leży w regionie zamieszkiwanym przez Lezginów. To oni wykreowali najsłynniejszy taniec Kaukazu – Lezginkę. W tej okolicyznajdują się najwyższe szczyty Azerbejdżanu. Po drodze zobaczymy charakterystyczny meczet w Əniq -  zbudowany w miejscowym stylu. Laza - usytuowana w malowniczej alpejskiej dolinie, na zboczach której znajdują się wodospady. Spacer do największego z wodospadów. Powrót do Qusar nawystęp miejscowego zespołu folklorystycznego prezentującego Lezginkę. Następnie osada Krasnaja Słoboda - zamieszkiwana przez Górskich Żydów. W drugiej połowie XIX wieku - początku XX wieku osadę nazywano „Jeruszalim de Kawkazi” – Kaukaską Jerozolimą. Po drodze do Baku zobaczymy"Kolorowe góry" - niesamowicie zabarwione zbocza w okolicach miejscowości Giləzi. W Baku kolacja i nocleg w hotelu.

8 dzień, Baku - Dziś w planie Baku. Żadne miasto na Kaukazie nie zrobiło tak wielkiej kariery i nie przeżyło tak oszałamiająco szybkiego rozwoju jak Baku. Ze stosunkowo niedużej jeszcze w połowie XIX w. miejscowości Baku zmieniło się w ogromne miasto, które stało się stolicą Azerbejdżanu. Swoje złote lata Baku miało na przełomie XIX/XX w. w okresie słynnej gorączki naftowej, kiedy stało się światową stolicą nafty. Te czasy pozostawiły po sobie najpiękniejsze budowle miasta, zachowane w charakterystycznym tutejszym stylu. Icheri Sheher, najstarsza część Baku i serce miasta do tej pory zachowało koloryt dawnego Baku – charakterystyczne wąskie, ciasne uliczki zaprojektowane aby chronić przechodniów przed silnymi zimowymi wiatrami. Zacienione podwórka, ukryte zaułki, stare domy z oszklonymi balkonami „şüşəbənd” to tylko część tutejszych smaczków. W dniu dzisiejszym Baku to największe, najbardziej kosmopolityczne, wielonarodowościowe i wielokulturowe miasto Kaukazu. Po całodziennym spokojnym zwiedzaniu tego unikatowego miasta zjemy kolację z lokalnymi specjałami. Nocleg w Baku.

9 dzień, Baku -Lahic Ruszamy na zachód kraju wzdłuż południowych stoków Wielkiego Kaukazu -porośnięte gęstymi lasami, przecinane dolinami rzek, które w swym górnym biegu płyną w malowniczych wąwozach. Napotkamy tu skryte w górach ruiny albańskich cerkwi i starych twierdz, muzułmańskie grobowce, malowniczo położone górskie wioski. Cerkiew w miejscowości Nic gdzie żyją Udini bezpośredni potomkowie kaukaskich Albanów. Na życzenie degustacja miejscowego samogonu, uznawanego za najlepszy na całym Kaukazie. Dojeżdżając do celu, wdrapiemy się drogą wzdłuż doliny rzeki Gırdımançay. Położona w górach Kaukazu szeroko znana osada Lahic przywita nas swą starą kamienną zabudowąoraz mnóstwem warsztatów rzemieślniczych, szczególnie jubilerskiej obróbki miedzi.Kolacja z regionalną górską kuchnią. Nocleg w Lahic.

10 dzień, Lahic - Şəki - Przejazd do miasta Şəki. To drugie po Baku najczęściej odwiedzane przez turystów miasto w Azerbejdżanie. Na początek XanSarayi (Pałac Szekińskich Chanów) wpisany na listę UNESCO -posiada piękną fasadę przed którą rosną dwa imponujące platany posadzone w 1530 r. Wewnątrz znajdują się bardzo bogate malowidła o żywej, intensywnej kolorystyce. Jak w większości kaukaskich miast, ważną rolę pełni tutaj tradycyjne rzemiosło.Zabytkowy karawanseraj z XVIII w. przekształcony obecnie w znany ho Sklepiki oferujące wyroby miejscowego rzemiosła - m.in. tradycyjne kobiece chusty Kəlağayı, hafty, kaukaskie czapki. Pięknie położona cerkiew w pobliskiej miejscowości Kiş - najstarsza cerkiew chrześcijańska na Kaukazie. Kolacja inocleg w hotelu Karawanseraj w Şəki.

11 dzień, Şəki- Illisu - Rankiem ruszamy dalej na zachód. Odwiedzimy miasteczko Qax - stary kwartał tradycyjnej zabudowy ibazar İçəri.Po dotarciu do Ilisuzobaczymy sterczącą dumnie z grani basztęSumuqala– jedną z tradycyjnych kaukaskich budowli obronnych.Obok wioski rozbrzmiewa szum wysokiego wodospadu, a na okolicznych skałach wzniesiono cerkiew McwidaGeorgi.Przy dobrej pogodzie ruszymy zIlisu w górę rzeki, do ciepłych źródeł na kąpiel (w przypadku deszczu ten punkt programu odpada –deszcz powoduje podniesienie poziomu rzeki i zalanie jedynej drogi dojazdowej). Trasa prowadzi po  korycie rzeki Ağçay przez głęboki górski wąwóz. Droga jest trudna,ale warta wysiłku. Na miejscu można zażyć kąpieli w ciepłych źródłach. Kolacja z regionalna kuchnia. Nocleg w Ilisu.

12 dzień, Ilisu–Qum- Ilisu - Po śniadaniu w restauracji odwiedzimy ruiny albańskiej bazyliki w miejscowości Qum- ongiś największej w tym regionie. Niezwykle malowniczy i urokliwy wodospad Yaşıl Şəlalə (Zielony Wodospad) koło wioski Ləkit - odcinek około 2 km przechodzi się pieszo. Następnie wizyta w twierdzy z XIX w. w Ləkiti przejazd do miasteczka Zaqatala – tu znajduje się plantacja kaukaskiej herbaty. Popołudniu powrót do Ilisu na kolację i nocleg.

13 dzień, Ilisu - Baku - Po śniadaniu ruszamy w półdniową trasę do stolicy. Po przyjeździe do Baku fakultatywna wizyta w tradycyjnej łaźni –hammam. Wieczorem kolacja w regionalnej restauracji z szeroka gama dan kuchni azerbejdżańskiej i miejscowym alkoholem. Relaks po długiej podróży i nocleg w hotelu.

14 dzień, Abşeron - Hotelowe śniadanie przygotuje nas do całodziennego zwiedzania półwyspu Abşeron, na którym leży Baku. Historia tego regionu na przestrzeni całych wieków była  ściśle związana z dziejami Baku. W dawnych czasach, w związku z istniejącymi tutaj „wiecznymi ogniami” (językami ognia z ziemi, w miejscach ulatniania się naturalnego gazu) bardzo silne wpływy miał Zaratusztrianizm – religia monoteistyczna, pochodząca z terenów dzisiejszego Iranu.Abşeroncharakteryzuje się bardzo gorącym i suchym klimatem - lato jest bardzo gorące, suche, praktycznie bez opadów, temperatura osiąga nawet +43°C ! Dzięki temu pod gorącym słońcem rodzą się owoce o dużej zawartości cukru. Miejscowe figi, winogrona deserowe, pomidory nie maja sobie równych. Objeżdżając półwysep odwiedzimy kilka ciekawych obiektów, m. in.:meczet w Əmircan,świątynię ognia "Atəşgah"w Suraxanı, zamek w Mərdəkan z XII w, mauzoleum Mir MövsümAğa w Şüvələn oraz YanarDağ (Płonąca Góra) - miejsce, gdzie od niepamiętnych czasów płoną „wieczne ognie”.Po powrocie do Baku udamy się na bazar i większość popołudnia będzie wolna lub przeznaczona na zakupy. Specjalnościami Baku są zioła, przyprawy, czarny kawior, wędzony jesiotr, azerbejdżańską herbatę oraz ręczne wyroby odzieżowe. Wieczorem ostatnia azerska wieczerza i nocleg w hotelu.

15 dzień, Baku - Warszawa - Wczesne śniadanie w hotelu, transfer na lotnisko i wylot do Polski. Lądowanie w Warszawie i koniec imprezy.





Szybki kontakt


WschódCentrum.pl

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

 

 

 

 [email protected]

 

Najnowsze wpisy

Aktualności

Najnowszy film na naszym kanale Youtube

2016-12-15
Gruzja to nie tylko imponująca historia, zapierające dech w piersiach krajobrazy i wspaniałe...

Wycieczki na Kaukaz w 2016 roku

2015-10-21
Rozpoczęliśmy sprzedaż najlepszych wycieczek na Kaukaz na 2016 rok. Zapraszamy serdecznie do...
Archiwum »
© Copyrights by WschódCentrum.pl 2014
Właściciel serwisu: ekc
wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART