Ruszamy nazwaną złowrogo Gruzińską Drogą Wojenną na północ, przez jedyne w Gruzji naturalne przejście przez Wysoki Kaukaz, który na długości ok. 1200 km oddziela światydemokratycznych krajów Kaukazu Południowego (Gruzja, Armenia, Azerbejdżan) od również zamieszkiwanych przez górali krajów siłą wcielonych w struktury Federacji Rosyjskiej. Pasma górskie rozciągają się od Morza Czarnego i Azowskiego na zachodzie i wpadają do Morza Kaspijskiego na Wschodzie. Na krańcach można przecisnąć się – z jednej strony przez separatystyczną Abchazję gdzie leży nieuznawana przez Gruzję i większość świata granica z Rosją albo przez Azerbejdżan. Wte i wewte cholernie daleko, z lewej mandarynkowy zapomniany raj, z drugiej kraj muzułmański gdzie lokalsi modlą się do lwa w ZOO, który rzekomo ryczy „Allah”. Jest jeszcze tunel w separatystycznej Osetii Południowej, chrześcijańskiej republice, która zapragęła dołączyć do swoich muzułmańskich braci na północy, gdzie nikt na nich nie czekał.
Kto może ciśnie więc przez odcinek łączący Tbilisi z leżącym w Osetii Północnej Władykaukazem, słynną twierdzą, założoną za carskich czasów, której celem istnienia było narzucenie jarzma niepokornym plemionom i kontrolowanie istniejących od stuleci szlaków kupieckich. Dzień w dzień ciągną tędy tysiące tirów, na ormiańskich, gruzińskich, rosyjskich, ukraińskich, azerbejdżańskich i niezidentyfikowanych rejestracjach z Azji Centralnej. Zmieniają się wpływy polityczne, trwają wojny, obalane są rządy, zamykane i otwierane granice ale handel trwa i kwitnie. Dla turystów podróżujących po Gruzji droga prowadzi prosto pod słynny pięciotysięcznik – uśpiony wulkan – Kazbek (5047 m), majestatyczną górę, z wieloma interesującymi legendami i tradycjami wspinaczkowymi, gdzie w sezonie maszerują dzielnie dziesiątki zdobywców.
Gruzińska Droga Wojenna to starożytny szlak, wykorzystywany od zawsze do wędrówek ludów, przerzucania wojsk i handlu. Używana obecnie nazwa swoje początki bierze w XIX wieku gdy wszystkimi okolicznymi terytoriami zawładnęli Rosjanie.
Cały artykuł: http://www.polakogruzin.pl/gruzinska-droga-wojenna/