Kaukaz Centrum

WschódCentrum.pl to jedyne miejsce w Internecie gdzie dostępne są wszystkie najlepsze, starannie wyselekcjonowane oferty wycieczek na Kaukaz, do państw byłego ZSSR i innych leżących na styku Europy i Azji. Turystyką zajmujemy się zawodowo od 2011 roku. W obrębie naszych zainteresowań są wszystkie fascynujące i piękne miejsca, które zaczynają się tuż za polską wschodnią granicą. Magiczne, unikalne, nieodkryte, nieznane turystycznie, często bezlitośnie dotknięte historią. Oferujemy autorskie programy oraz wycieczki zaprzyjaźnionych i renomowanych polskich oraz gruzińskich biur podróży. 

GRUZJA - ARMENIA - 12 dni

Wycieczka objazdowa, 12 dni, od 4505 zł. "Gruzja-Armenia" to najlepszy program zwiedzania dwóch przepięknych krajów na Kaukazie Południowym! Optymalna trasa, kameralne grupy! Gruzja i Armenia to najstarsze kraje chrześcijańskie na świecie, starożytne cywilizacje i kultury, które przetrwały do dziś pomimo okrutnej i bezlitosnej historii. Nie poddały się nigdy. Gruzja jest ojczyzną wina gdzie uprawy winorośli uprawiało się już 8 tysięcy lat p.n.e. Chlubą Ormian jest słynny koniak "Ararat".  Gruzja to nasza największa miłość. Mamy tu praktycznie wszystkie strefy klimatyczne - półpustynię, suptropik z palmami a nawet jęzor lodowcowy; są szczyty Wysokiego Kaukazu, żyzne doliny, Morze Czarne. To tutaj do mitycznego miasta Ai (obecnie Kutaisi) w Kolchidzie przybył Jazon z Argonautami w wyprawie po złote runo i w pobliskich jaskiniach Prometeusz schował ogień skradziony bogom Olimpu. Koniecznie należy również wspomnieć o Tbilisi, wielobarwnym mieście, z oszałamiającą architekturą, która łączy wpływy europejskie, arabskie, perskie, tureckie, rosyjskie z nowoczesnością. Armenia to również miejsce o niebywałej urodzie. Jej mieszkańcy twierdzą, że są potomkami starożytnej cywilizacji Urartu a protoplastą narodu był Haik, praprawnuk Noego! Już w V wieku Ormianie opracowali własny alfabet, który do dzisiaj jest używany w tej samej formie. Ojcem ormiańskiego i gruzińskiego alfabetu był Masztoc. Yerevan jest stolicą o unikalnym położeniu na wzgórzach i w dolinie. Znajduje się tu słynny Matenadaran - duma narodowa, skarbnica rękopisów gdzie wśród 13 tysięcy dokumentów po ormiańsku, które są gromadzone od stworzenia alfabetu znaleźć również można pismo po polsku! Ciekawostką jest, że księgozbiory są przechowywane w wykutej skale, co ma chronić je na wypadek wojen. Innym miejscem, które koniecznie należy zobaczyć jest Tsitsernakaberd, kompleks pomników na wzgórzu, które upamiętniają Rzeź Ormian przez Turków w 1915 roku. To wciąż bardzo bolesne i kontrowersyjne karty w historii gdyż współczesne rządy Turcji nie chcą wziąć odpowiedzialności i przyznać się do ludobójstwa 1,5 miliona Ormian, które zostało dokonane na rozkaz władz młodotureckich ogarniętych ideologią panturkizmu. Warto oddać się chwili zadumy w tym miejscu tym bardziej, że dobrze widać stąd szczyt Araratu. Góra znajduje się 36 km od Yerevania, po stronie tureckiej. Ormianie lubią wspominać o sławnych pobratymcach, my również to uczynimy  Wśród najsłynniejszych Ormian znajdują się wokalista Charles Aznavour, tenisista Andre Agassi, pisarz William Saroyan, szachista Garri Kasparow, członkowie zespołu rockowego System of a Down a w Polsce ormiańskie korzenie posiadali m.in. Zbigniew Herbert i Jerzy Kawalerowicz, a wśród żyjących warto dodać również Roberta Makłowicza, Annę Dymnę, Roberta Amiriana, którzy również przyznają się do ormiańskiego pochodzenia. Polecamy Państwu również znakomite ormiańskie wino z owoców granatu! CENY I TERMINY

Termin  Ilość dni    Ilość wolnych miejsc  Cena 
13.09-24.09.2016  12  3 4885 zł *
 


ŚWIADCZENIA

W cenie - przeloty bezpośrednim rejsem PLL LOT na trasie Warszawa - Tbilisi - Warszawa, noclegi w hotelach klasy *** w pokojach dwuosobowych z łazienkami. Dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu. Wyżywienie - dwa posiłki dziennie - śniadania i obiadokolacje z kuchnią lokalną. Transfer z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko, transport na trasie wycieczki klimatyzowanym autobusem, zwiedzanie w 16-osobowych grupach, opiekę polskojęzycznego pilota-rezydenta, degustację wina i gruzińskiej grappy - czaczy oraz ormiańskiego koniaku, wejścia do obiektów objętych opłatami oprócz Muzeum Stalina w Gori, ubezpieczenie zdrowotne (KL+NNW+bagaż) i wiele innych atrakcji.

 

* Cena jest uzależniona od kursu USD i może się różnić od podanej. Do kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł.  


PROGRAM


 

1 dzień - Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, spotkanie o godz. 20.00 z przedstawicielem biura w hali odlotów, strefa C, przy stanowiskach odprawy PLL LOT (nr stanowisk od 260). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa około 3 godzin.

2 dzień - godz. 4.50 czasu gruzińskiego - przylot do Tbilisi, powitanie przez pilota, transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek, śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tyś. wiernych!) cerkwi na Kaukazie Cminta Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI-VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anchiskhati (V-VI w.), Metekhi (XIII w.) i Sioni (XI-XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej bo 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej Łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjeżdżamy kolejką gondolową i podziwiając panoramę miasta podchodzimy do stóp pomnika Kartlis Deda - Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka nas swoim ekumenizmem, obok siebie sąsiadują kościół ormiański, synagoga żydowska i meczet muzułmański. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie spacer główną arterią Tbilisi - Aleją Rustaveli. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na Placu Wolności gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego Parlamentu gdzie rozegrała się Rewolucja Róż w 2003 roku i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu mauretańskim, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kashveti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji. Powrót do hotelu. Nocleg.

3 dzień - Śniadanie. Wyjazd do ośrodka sportów zimowych Gudauri. Po drodze odwiedzamy perłę architektury - dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mtskhetę. Podziwiamy zabytki wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Djvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji - Mtkvari i Aragvi. Następnie oglądamy katedrę Sveti Cchoveli (XI w.), "gruziński Wawel" z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem męki pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z VI wieku, w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe fresk i rekonstrukcję Grobu Męki Pańskiej. Czas wolny, przerwa kawowa, możliwość zakupu pamiątek. W kolejności odwiedzimy klasztor żeński Samtavro (IV w.) gdzie pochowani są władcy Gruzji, król Mirian i królowa Nana, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 roku. Zatrzymamy się również nad grobem Gabriela. Żyjący w XX wieku mnich zasłynął jako uzdrowiciel i jasnowidz. Jego kult jest bardzo silny w Gruzji. Ruszamy Gruzińska Droga Wojenną w kierunku północnym. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.) położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Dalsza droga wije się serpentynami, wspinamy się coraz wyżej, aż do miejsca naszego pobytu - Gudauri. Obiadokolacja. Nocleg w przytulnym pensjonacie.

4 dzień - Śniadanie, wyjazd do Stepancmindy na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji - Kazbeg (5127 m. n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem, 2170 m. n.p.m,  cerkwi Cminta Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Następnie kierujemy się w stronę Gori, Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Mijamy miejsca gdzie w 2008 roku znajdował się front wojenny. Do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 40 km! Nasz droga prowadzi dalej przez Tunel Suramski w kierunku Kutaisi, jednego z najstarszych zespołów urbanistycznych na świecie (XVII-XV w. p.n.e.). Za czasów starożytnej Grecji miasto było znane jako Ai. Właśnie tutaj przybył Jazon z argonautami po złote runo a pobliskie jaskinie były schronieniem dla Prometeusza i skradzionego olimpijskim bogom ognia. Obiadokolacja. Czas wolny. Dla chętnych spacer do centrum miasta, obejrzymy budynek teatru i opery a także fontannę z reprodukcjami rzeźb sprzed 3000 lat, które znaleziono na terenie Gruzji. Nocleg w hotelu.

5 dzień - Śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków Kutaisi, obecnej siedziby gruzińskiego Parlamentu (od 2012 r.), w tym katedry Bagrati (VI w., rekonstrukcja w XX w.), zespołu klasztornego Gelati (XII-XIII w.), z trzema cerkwiami i budynkiem Akademii Nauk zwanej "Nowymi Atenami" albo "Nową Jerozolimą" gdzie studiowali wybitni myśliciele gruzińscy i greccy. W Gelati pochowany jest król David Agmashenebeli zwany Budowniczym, gruziński Kazimierz Wielki. Na zakończenie odwiedzamy wspaniały kompleks jaskiń znany jako Jaskinie Prometeusza. Naszym kolejnym celem jest Borjomi, miasto o charakterze uzdrowiskowym, po spacerze w Parku Zdrojowym (XIX w.) jedziemy do Akhalcikhe. Obiadokolacja. Nocleg.

6 dzień - Śniadanie, jedziemy do ewenementu średniowiecznej architektury, zobaczymy wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m, miasto Vardzia (XII-XIII w). Po drodze zatrzymujemy się pod potężną twierdzą Khertvisi (II-XII w), gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński. Po zdobyciu Vardzii przerwa kawowa. W pobliżu Gori zdobywamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Upliscikhe (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzamy miasto Gori znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Tbilisi. Obiadokolacja w stylowej restauracji. Nocleg w hotelu.

7 dzień - Śniadanie. Udajemy się w kierunku wschodnim - odwiedzamy imponujący zespół klasztorny na półpustyni David Garedji (VI-XII w.), tuż przy granicy z Azerbejdżanem, z freskami z XI wieku. Po powrocie do Tbilisi wjedziemy kolejką na świętą górę Mtacminda, Na szczycie góry znajduje się park rozrywki oraz wieża telewizyjna. Wsiądziemy na Diabelski Młyn, aby podziwiać wspaniałą  panoramę miasta. Potem kolejką zjedziemy do kościoła Mama Davidi, do którego pielgrzymują kobiety z nurtującymi je pytaniami oraz miejscowej Alei Zasłużonych. Na Panteonie Pisarzy i Osób Publicznych w Mtacminda (XIX-XX w.) pochowani są bohaterowie historii i kultury Gruzji m.in. Aleksander Gribojedow, Akaki Cereteli, Zwiad Gamsachurdia czy Jekaterina Dżugaszwili, matka Stalina. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu w Tbilisi.  

8 dzień -  Śniadanie, przejazd do Armenii przez przejście graniczne w Sadakhlo. Na trasie zawitamy do zespołów klasztornych Haghpat (X w.) i Sanahin (X w.). Jedziemy nad jezioro Sevan - spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sevanavank (IX w.) zwanego Czarnym Klasztorem. Klasztor został założony w IV w. Zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. Odpoczynek nad jeziorem, dla chętnych kąpiel. Obiadokolacja. Przejazd do Yerevania. Nocleg w hotelu.

9 dzień - Śniadanie. Śniadanie. Rozpoczynamy zwiedzanie Armenii od wycieczki do  monastyru Khor Wirap (VII w.), miejsca licznych pielgrzymek Ormian, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m. n.p.m.).  Legenda głosi, że na terenie monastyru przez 13 lat był więziony w głębokiej studni św. Grzegorz Oświeciciel za nauczanie wiary chrześcijańskiej. Armenia jako pierwszy kraj przyjęła chrześcijaństwo już w 302 r. Obiadokolacja. Wyprawa do muzeum Matenadaran, w którym przechowywane są manuskrypty (V-XV w.) w wielu językach m.in. XVII-wieczny list w języku polskim. Na zakończenie dnia zwiedzamy stolicę tego niewielkiego, trzyipółmilionowego państwa, od Placu Republiki, następnie kierujemy się na przydworcowy plac, bulwar i Park Zwycięstwa (Achtanak). Niezapomniane wrażenie dostarcza punkt widokowy na miasto i górę Ararat. Dalej Kaskada, aleja Masztoca, Urząd Miasta, Sportivno – kompleks sportowo-koncertowy, rezydencja prezydenta; Parlament i pl. Teatralny. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

10 dzień - Śniadanie. Rozpoczynamy zwiedzanie od Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcenia filmów. Dzieła artysty to kolaże, rysunki, lalki, szkice filmowe, twórczość, która nie ma bezpośredniego odpowiednika w skali światowej. Cechuje ją fantazja, dowcip i artyzm. Następnie jedziemy do Garni - twierdzy z I w. p.n.e. Na jej terytorium znajduje się unikalny pomnik ormiańskiej antycznej architektury świątynia poświęcona bogu słońca Mitrze. Kolejno udajemy się do wykutego w skałach z IV w, klasztoru Geghard. Zespół został założony przez Św. Grzegorza Oświeciciela. Znajdują się w nim relikwie św. Andrzeja i św. Jana oraz Włócznia Przeznaczenia - uważana za relikwię Męki Pańskiej. Powrót do Yerevania. Obiadokolacja, czas wolny. Nocleg w hotelu.

11 dzień - Śniadanie. Na początek dnia  zaglądamy do światowej sławy wytwórni koniaku Ararat, gdzie poznajemy etapy produkcji oraz smak i aromat tego złocistego trunku. Następnie  jedziemy do miasta Vagarshapat (Eczmiadzin). Na sporym terytorium, zwanym ormiańskim Watykanem, znajduje się katedralny sobór z 303 r. a także Katolikosat - rezydencja Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Obok są wyższe seminaria i inne obiekty związane z kultem religijnym. Katedra, której dzisiejszy kształt pochodzi z 480 r., wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W dalszej kolejności zwiedzamy zbudowany w 618 r. kościół Św. Ripsime - wspaniały przykład średniowiecznej architektury, zbudowany w miejscu, gdzie Św. Ripsime zginęła i została pochowana. W małej niszy obok jej sarkofagu leży głaz, którym została zabita. Oglądamy w kolejności ruiny katedry Zwartnoc (VII w.), wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, wzniesionej z kamienia wulkanicznego w kolorze różowym. Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

12 dzień - Przygotowanie do powrotu do Polski, godz. 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot do Warszawy, Dziękujemy Państwu za udział w naszej wycieczce i zapraszamy ponownie!

Szybki kontakt


WschódCentrum.pl

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

 

 

 

 [email protected]

 

Najnowsze wpisy

Aktualności

Wycieczki na Kaukaz w 2016 roku

2015-10-21
Rozpoczęliśmy sprzedaż najlepszych wycieczek na Kaukaz na 2016 rok. Zapraszamy serdecznie do...

Gruzińska Droga Wojenna

2015-09-26
Ruszamy nazwaną złowrogo Gruzińską Drogą Wojenną na północ, przez jedyne w...
Archiwum »
© Copyrights by WschódCentrum.pl 2014
Właściciel serwisu: ekc
wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART