Kaukaz Centrum

WschódCentrum.pl to jedyne miejsce w Internecie gdzie dostępne są wszystkie najlepsze, starannie wyselekcjonowane oferty wycieczek na Kaukaz, do państw byłego ZSSR i innych leżących na styku Europy i Azji. Turystyką zajmujemy się zawodowo od 2011 roku. W obrębie naszych zainteresowań są wszystkie fascynujące i piękne miejsca, które zaczynają się tuż za polską wschodnią granicą. Magiczne, unikalne, nieodkryte, nieznane turystycznie, często bezlitośnie dotknięte historią. Oferujemy autorskie programy oraz wycieczki zaprzyjaźnionych i renomowanych polskich oraz gruzińskich biur podróży. 

GRUZJA - AZERBEJDŻAN - ARMENIA 14 dni

GRUZJA AZERBEJDŻAN - ARMENIA 14 dni

 

Termin  Ilość dni    Ilość wolnych miejsc  Cena 
na życzenie  14  18  5965 zł *
  

W ramach kosztów oferujemy Państwu przeloty bezpośrednim rejsem PLL LOT na trasie Warszawa - Tbilisi - Yerevan - Warszawa, zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach klasy ekonomicznej w pokojach dwuosobowych z własnym węzłem sanitarnym. Dodatkowe noclegi w noc przylotu i wylotu. Wyżywienie - dwa posiłki dziennie - śniadania i obiadokolacje z daniami kuchni gruzińskiej, azerbejdżańskiej, ormiańskiej i europejskiej. Transfer z lotniska do hotelu i z hotelu na lotnisko, transport na trasie wycieczki klimatyzowanym autobusem, zwiedzanie w kameralnych 16-18 osobowych grupach, opiekę polskojęzycznego pilota-rezydenta, który jest do Państwa dyspozycji podczas całej wycieczki, opiekę Biura Podróży w Gruzji, degustację wina i gruzińskiej grappy - czaczy, wejścia do wszystkich obiektów objętych opłatami poza Muzeum Stalina w Gori, ubezpieczenie zdrowotne (KL+NNW+bagaż) i wiele innych atrakcji m.in. udział w gruzińskiej biesiadzie - suprze, wizyty i zakupy na lokalnych, barwnych bazarach i targowiskach,  czy też odwiedzenie miejsc, do których zwykle turyści nie trafiają.

 

Cena nie obejmuje: w Armenii napoje alkoholowe do posiłków są dodatkowo płatne.

 

* Cena jest uzależniona od kursu USD i może się nieznacznie różnić od podanej. Do kalkulacji użyto uśrednionego kursu 3,90 zł.  


Uprzejmie informujemy, że oferujemy autorskie programy i nie wyrażamy zgody na ich kopiowanie.


PROGRAM

 

1 dzień - Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, spotkanie o godz. 20.00 z przedstawicielem biura w hali odlotów, strefa C, przy stanowiskach odprawy PLL LOT (nr stanowisk od 260). Odprawa paszportowo-bagażowa. Wylot do Gruzji o godz. 22.40. Lot trwa około 3 godzin.

 

GRUZJA

 

2 dzień - godz. 4.50 czasu gruzińskiego - przylot do Tbilisi, powitanie przez pilota Tamada-Tour, transfer z lotniska do hotelu, odpoczynek, śniadanie, wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tyś. wiernych!) cerkwi na Kaukazie Cminta Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI-VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anchiskhati (V-VI w.), Metekhi (XIII w.) i Sioni (XI-XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej bo 1500-letniej dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej Łaźni Orbeliani (XIX w.). Wjeżdżamy kolejką gondolową i podziwiając panoramę miasta podchodzimy do stóp pomnika Kartlis Deda - Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka nas swoim ekumenizmem, obok siebie sąsiadują kościół ormiański, synagoga żydowska i meczet muzułmański. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa. Następnie spacer główną arterią Tbilisi - Aleją Rustaveli. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na Placu Wolności gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego Parlamentu gdzie rozegrała się Rewolucja Róż w 2003 roku i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu mauretańskim, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kashveti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii. Obiadokolacja w restauracji. Czas wolny. Powrót do hotelu. Nocleg.

3 dzień - Śniadanie. Wyjazd do ośrodka sportów zimowych Gudauri. Po drodze odwiedzamy perłę architektury - dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mtskhetę. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Djvari (VI-VII w). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji - Mtkvari i Aragvi. Następnie oglądamy katedrę Sveti Cchoveli (XI w.), "gruziński Wawel" z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem męki pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z VI wieku, w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski. Czas wolny, przerwa kawowa, możliwość zakupu pamiątek. W kolejności odwiedzimy klasztor żeński Samtavro (IV w.) gdzie pochowani są władcy Gruzji, król Mirian i królowa Nana, którzy przyjęli chrześcijaństwo w imieniu narodu w 337 roku. Zatrzymamy się również nad wystawioną na widok publiczny trumną św. Gabriela. Żyjący w XX wieku mnich zasłynął jako uzdrowiciel i jasnowidz. Jego kult jest bardzo silny w Gruzji. Ruszamy Gruzińska Droga Wojenną w kierunku północnym. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI-XVII w.). Obiadokolacja w Gudauri. Nocleg w przytulnym pensjonacie w Gudauri.

4 dzień - Śniadanie, wyjazd do Stepancmindy na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji - Kazbeg (5127 m. n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem, 2170 m. n.p.m,  cerkwi Cminta Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry. Gruzińską Drogą Wojenną podjeżdżamy aż do granicy z Rosją. Następnie kierujemy się w stronę Gori, Po obu stronach drogi szybkiego ruchu widać postawione przez gruziński Caritas domki dla uciekinierów z terenów separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej. Mijamy miejsca gdzie w 2008 roku znajdował się front wojenny. Do stolicy Osetii, Cchinwali, jest stąd niewiele ponad 40 km! Naszym kolejnym celem jest Borjomi, miasto o charakterze uzdrowiskowym, po spacerze w Parku Zdrojowym (XIX w.) jedziemy do Akhalcikhe. Obiadokolacja. Nocleg.

5 dzień - Śniadanie, jedziemy do ewenementu średniowiecznej architektury, zobaczymy wydrążone w skałach do wysokości 1300 m n.p.m, miasto Vardzia (XII-XIII w). Po drodze zatrzymujemy się pod potężną twierdzą Khertvisi (II-XII w), gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński i zaglądamy do otoczonego niewysokim murem średniowiecznego targu niewolników. Po zdobyciu Vardzii przerwa kawowa. W pobliżu Gori zdobywamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Upliscikhe (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzamy miasto Gori znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwili). Pełni wrażeń jedziemy w kierunku Tbilisi. Obiadokolacja w stylowej restauracji. Nocleg w hotelu.

6  dzień  -  Śniadanie, ruszamy do Kahketii.Po drodze odwiedzamy imponujący zespół klasztorny na półpustyni David Garedji (VI-XII w.), tuż przy granicy z Azerbejdżanem, z freskami z XI wieku, a następnie docieramy do miasta Signaghi (XVIII w.) zwanego gruzińskim Carcasonne. Zaglądamy to położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX-XVII w.). Odwiedzamy oddział Muzeum Narodowego z wspaniałą kolekcją malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanishvilego (znanego z piosenki Ałły Pugaczowej "Milion purpurowych róż") oraz misternych rzeźb sprzed 3000 lat! Obiadokolacja w stylowej restauracji w Signaghi. Nocleg w hotelu w Telavi, stolicy regionu.

 

AZERBEJDŻAN

 

7 dzień - Sniadanie. Jedziemy do oddalonego o 50 km przejścia granicznego z Republiką Azerbejdżanu. Odprawa celno-paszportowa na granicy. Naszym celem jest miasto Sheki założone 2600 lat temu, jedno z  najstarszych miast na Kaukazie. Zaczynamy zwiedzanie od Pałacu Shekińskich Chanów (XVIII w.), zaliczanego do trzech, obok Baku i Bakczysaraju, najpiękniejszych tego typu obiektów  w Azerbejdżanie. Podobny w stylu i wystroju do pałacu jest Dom Shekińskich Chanów. Mieszkali w nim krewni chana i służba pałacowa. Obok pałacu znajdują się Muzeum Historii i Muzeum Rzemiosła Artystycznego. Niezwykle ciekawym obiektem są karawanseraje - miejsca gdzie zatrzymywali się ze swoimi towarami orientalni kupcy. Na koniec zobaczymy meczet Dzuma (XVIII w) i potężne mury zamczyska z XVIII wieku. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu

8 dzień  -  Śniadanie. Zaczynamy od odwiedzin w położonej 5 km do Sheki jednej z najstarszych wiosek Azerbejdżanu - Kisz. Znajduje się tutaj pochodzący z I wieku n.e. Kościół Chrześcijański św. Elizeusza, którego patron był uczniem apostoła Tadeusza. Kisz znajduje się na terenie dawnego państwa Albanii Kaukaskiej, które rozciągało się na terenie  północnego Azerbejdżanu i Dagestanu do 7 w. n.e. Odwiedzamy drugie co do wielkości miasto Azerbejdżanu - Gandża. W mieście nazywanym religijnym centrum Wschodu zwiedzimy Mauzoleum szejka Ibrahima (XIV w.) uważane przez muzułmanów za miejsce święte. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu.

9 dzień - Śniadanie. Zwiedzamy kompleks Bahauddina (XVII w.) z meczetem Dżuma, łaźnią i karawanserajem. Przejazd do Armenii, przekroczenie granicy. Na trasie zawitamy do zespołów klasztornych Haghpat (X w.) i Sanahin (X w.). Obiadokolacja na trasie. Nocleg nad jeziorem Sevan.

 

ARMENIA

 

10 dzień -  Śniadanie. Wypoczynek nad jeziorem Sevan - spacer na półwyspie i zwiedzanie monastyru Sevanavank (IX w.) zwanego Czarnym Klasztorem. Klasztor został założony w IV w. Zachowaną cerkiew zbudowała sunnicka księżniczka Mariam w 874 r. Przejazd do Yerevania. Obiadokolacja. Czas wolny. Nocleg.

11 dzień - Śniadanie. Rozpoczynamy zwiedzanie Armenii od wycieczki na Wernisaż - bazar, który  znajduje się dwa kroki od Placu Republiki, Sprzedawane są tu nie tylko obrazy, można nabyć ormiański instrument duduk, ikony, kamienie półszlachetne, kindżały, dywany,  XIX-wieczne miedziane młynki do mielenia kawy i inne pamiątki.  monastyru Khor Wirap (VII w.), miejsca licznych pielgrzymek Ormian, z przepiękną panoramą na górę Ararat (5165 m. n.p.m.).  Legenda głosi, że na terenie monastyru przez 13 lat był więziony w głębokiej studni św. Grzegorz Oświeciciel za nauczanie wiary chrześcijańskiej. Armenia jako pierwszy kraj przyjęła chrześcijaństwo już w 302 r. Wyprawa do muzeum Matenadaran, w którym przechowywane są manuskrypty (V-XV w.) w wielu językach m.in. XVII-wieczny list w języku polskim. Obiadokolacja. Na zakończenie dnia zwiedzamy stolicę tego niewielkiego, trzyipółmilionowego państwa, od Placu Republiki, następnie kierujemy się na przydworcowy plac, bulwar i Park Zwycięstwa (Achtanak). Niezapomniane wrażenie dostarcza punkt widokowy na miasto i górę Ararat. Dalej Kaskada, aleja Masztoca, Urząd Miasta, Sportivno – kompleks sportowo-koncertowy, rezydencja prezydenta; Parlament i pl. Teatralny. Czas wolny. Nocleg w hotelu.

12 dzień - Śniadanie. Rozpoczynamy zwiedzanie od Muzeum Siergieja Paradżanowa (Sargisa Hovsepi Parajanyana), wybitnego ormiańskiego reżysera, któremu władza radziecka zakazała kręcenia filmów. Następnie jedziemy do Garni - twierdzy z I w. p.n.e. Na jej terytorium znajduje się unikalny pomnik ormiańskiej antycznej architektury świątynia poświęcona bogu słońca Mitrze. Kolejno udajemy się do wykutego w skałach z IV w, klasztoru Geghard. Zespół został założony przez Św. Grzegorza Oświeciciela. Znajdują się w nim relikwie św. Andrzeja i św. Jana oraz Włócznia Przeznaczenia - uważana za relikwię Męki Pańskiej. Powrót do Yerevania. Obiadokolacja, czas wolny. Nocleg w hotelu.

13 dzień - Śniadanie. Na początek dnia  zaglądamy do światowej sławy wytwórni koniaku Ararat, gdzie poznajemy etapy produkcji oraz smak i aromat tego złocistego trunku. Następnie  jedziemy do miasta Vagarshapat (Eczmiadzin). Na sporym terytorium, zwanym ormiańskim Watykanem, znajduje się katedralny sobór z 303 r. a także Katolikosat - rezydencja Głowy Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. Obok są wyższe seminaria i inne obiekty związane z kultem religijnym. Katedra, której dzisiejszy kształt pochodzi z 480 r., wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. W dalszej kolejności zwiedzamy zbudowany w 618 r. kościół Św. Ripsime - wspaniały przykład średniowiecznej architektury. Oglądamy w kolejności ruiny katedry Zwartnoc (VII w.). Obiadokolacja. Nocleg w hotelu.

14 dzień - Przygotowanie do powrotu do Polski, godz. 2.00 w nocy wyjazd na lotnisko, wylot do Warszawy, Dziękujemy Państwu za udział w naszej wycieczce i zapraszamy ponownie! 

Szybki kontakt


WschódCentrum.pl

Krzysztof Nodar Ciemnołoński

 

 

 

 [email protected]

 

Najnowsze wpisy

Aktualności

Wycieczki na Kaukaz w 2016 roku

2015-10-21
Rozpoczęliśmy sprzedaż najlepszych wycieczek na Kaukaz na 2016 rok. Zapraszamy serdecznie do...

Gruzińska Droga Wojenna

2015-09-26
Ruszamy nazwaną złowrogo Gruzińską Drogą Wojenną na północ, przez jedyne w...
Archiwum »
© Copyrights by WschódCentrum.pl 2014
Właściciel serwisu: ekc
wykonanie: Agencja Interaktywna MEDIART